Banky sú zlé. Majú naše peniaze a my im za to ešte aj platíme nehorázne vysoké poplatky. A kým my živoríme, majitelia bánk inkasujú stámiliónové zisky. A preto je nanajvýš spravodlivé, keď im predĺžime špeciálny bankový odvod. Vďaka tomu, hoci nepriamo, bude na vyššie dôchodky či iné „dôležité veci“. Človek, ktorý celý život ťažko pracoval a teraz sa borí s nízkou penziou, ľahko prikývne na takúto argumentáciu vládnych politikov.
Na rozdiel od vyšších spotrebných daní na cigarety, ktoré Slovenská národná strana zablokovala, z peňazí z bankového odvodu vláda nemôže priamo zaplatiť sociálne balíčky. Financie od bánk totiž smerujú na špeciálny účet, ktorý má slúžiť ako rezerva pre prípad, že by štát musel niektorú banku zachraňovať.
Hoci politici nemôžu na peniaze od bánk siahnuť, aj tak ich chcú. Špeciálny odvod im totiž pomôže, aby si mohli na svoje rozhadzovačné plány požičať inde bez toho, aby sa zvýšil deficit verejných financií. Keďže bankový odvod je súčasťou verejných financií, predstavuje príjem. Vďaka jeho zachovaniu môžu rásť aj výdavky. Politici už len nájdu zodpovedajúci výdavok, na ktorý si síce musia požičať, ale bankovým odvodom to dokážu vybalansovať. Volení zástupcovia zvyčajne nemajú problém nájsť takýto výdavok. Obzvlášť nie pred voľbami.
Banky ťahajú v tejto argumentácii za kratší koniec. Majú práve ony ľuďom s nízkymi penziami povedať, že si nezaslúžia viac peňazí? Pre politikov je veľmi ľahké vyvolať nenávisť k bankám. Proti populizmu sa ťažko bojuje. A tak banky hovoria o stabilite sektora namiesto toho, aby jasne povedali, že štát sa chystá znovu rozhadzovať a ešte si na to chce aj požičať.
Špeciálny odvod politikom pomôže rozhadzovať peniaze bez rastu verejného deficitu
Akcionári bánk investovali na Slovensku nie preto, aby mali ľudia vyššie penzie, ale preto, aby sa im investícia zhodnotila. V nasledujúcich rokoch majú zisky bánk klesať. Ak budú finančné domy aj naďalej platiť odvod, hrozí, že v roku 2021 čistý zisk bánk v porovnaní s rokom 2018 klesne o polovicu. Tak im treba – povie si človek, ktorý dostane vďaka tomu vyšší dôchodok.
Aj keď si niekto môže namýšľať, že vyššie dôchodky zaplatia banky, v skutočnosti ich zaplatíme my všetci, keď budeme musieť splácať pôžičku, ktorú si vláda zoberie, aby ich mohla zvýšiť. A ak banky zvýšia poplatky, aby si kompenzovali výpadok, ktorý im predĺženie odvodu spôsobí, vyššie dôchodky zaplatíme dvakrát. Tak im treba – povedia si majitelia bánk, mali voliť lepšie.
Ak chce vláda rozdávať, mala by najprv nájsť zodpovedajúci príjem. A nielen maskovať nové dlhy.
Zdroj: eTrend.sk