Ceny hypoték idú znovu dole. Banka sľubuje 0,8 percenta pre každého

~ Z tlače, 01. Oct 2019 ~

O pokles sa postarali predovšetkým tri najväčšie banky, ktoré v posledných mesiacoch úvery na bývanie zlacňovali najvýraznejšie. Teraz sa do boja zapája aj Prima banka. Tá znížila úrokovú sadzbu pri trojročnej fixácii úveru na 0,8 percenta. Po novom zaviedla aj 5-ročnú viazanosť sadzby, ktorú je možné získať s jednopercentným úrokom. Teda rovnakým, aký banka núka aj pri štvorročných viazanostiach.

Prima banka ako jedna z mála bánk ponúkala namiesto päťročnej sadzby štvorročnú. Väčšina dlžníkov pritom v súčasnosti žiada práve päťročnú fixáciu, no čoraz obľúbenejšie sú vďaka nízkym úrokom aj úvery s desaťročnou viazanosťou úroku.

Prima banka tvrdí, že akciové úrokové sadzby dostane každý žiadateľ, ktorý preukáže schopnosť splácať úver bez ďalších podmienok. Banka tak nepožaduje napríklad poistenie, ktorým viaceré finančné domy podmieňujú získanie najnižšej úrokovej sadzby.

Prima banka mohla znížiť úroky v nadväznosti na úspešnú aukciu dlhopisov. V septembri predala kryté dlhopisy na sedem rokov v hodnote 500 miliónov eur so zápornou úrokovou sadzbou -0,096 percenta. To znamená, že investori musia banke zaplatiť za to, že jej požičajú peniaze. Kryté dlhopisy slúžia na financovanie hypoték.

Prima banka zareagovala na konkurentov napriek štatistike Národnej banky Slovenska (NBS), z ktorej vyplýva, že aj v júli a v auguste, kedy sa začali prejavovať znížené úroky konkurentov, jej trhový podiel stále rástol. Z júnových 8,56 percenta stúpol v júli na 8,62 percenta a v auguste na 8,63 percenta. Čísla za september NBS zverejní až koncom októbra, no banky už vidia, ako sa im v predchádzajúcom mesiaci darilo.