Analýza: Ako sa u nás vyvíjala minimálna mzda. Po novom bude najvyššia medzi susedmi

~ Z tlače, 31. Jul 2019 ~

Minimálna mzda na Slovensku má narásť na 580 eur zo súčasných 520 euro, navrhuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Slovenská minimálna mzda sa tak priblíži cieľu Róberta Fica, ktorý pred niekoľkými dňami avizoval cieľ minimálnej mzdy na úrovni 60 percent priemernej mzdy. Minimálna mzda na Slovensku tak bude najvyššia spomedzi krajín V4, no slovenská priemerná mzda je najnižšia spomedzi týchto krajín.

Róbert Fico vo svojom nedávnom vyjadrení nadviazal na snahy socialistického kandidáta Fransa Timmermansa na post prezidenta Európskej komisie, ktorý avizoval zavedenie celoplošnej minimálnej mzdy v Európskej únii. Tá by mala byť na úrovni 60 percent mediánovej mzdy v každej krajine.

Mediánová mzda je stredná mzda, kedy polovica platov je pod ňou a polovica platov nad ňou. Podobnú, aj keď bližšie nešpecifikovanú, snahu prejavila aj nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Róbert Fico zašiel ešte ďalej, keď oznámil, že minimálna mzda by mala byť na úrovni 60 percent priemernej mzdy. Priemerná mzda na Slovensku sa momentálne pohybuje na úrovni 1023 euro. Minimálna mzda by tak mala vzrásť na úroveň 613 euro.

Rozdiel medzi priemernou a mediánovou mzdou je približne desať percent, keď priemernú mzdu ťahá nadpriemerne zarábajúca tretina populácie. Keby sa minimálna mzda odvíjala od 60 percent mediánovej mzdy, dosiahla by 552 euro.

Ak sa minimálna mzda na Slovensku skutočne zvýši na 580 euro, bude to najvyššia minimálna mzda v regióne V4, keď Česko má minimálnu mzdu na úrovni 519 euro, Maďarsko 464 euro a Poľsko 523 euro. Naopak, priemerný plat je na Slovensku spomedzi všetkých krajín V4 najnižší, keď sa pohybuje na úrovni 1023 euro, oproti 1151 euro v Maďarsku, 1196 euro v Poľsku a 1260 v Česku. Pomer minimálnej mzdy na Slovensku by tak bol takmer 60 percent priemernej mzdy, pričom v okolitých krajinách by bol iba čosi nad 40 percent.

 

Slovensko tak bude lídrom vo zvyšovaní minimálnej mzdy nielen vo V4, ale celej východnej Európe. S minimálnou mzdou na úrovni 580 euro by sme sa po Slovinsku stali východoeurópskou krajinou s druhou najvyššou minimálnou mzdou. Tá je v regióne momentálne na úrovni 516 euro pri priemernom plate 1221 euro.

Za západnou Európou by však Slovensko stále výrazne zaostávalo. Minimálnu mzdu v EÚ nemá 5 krajín: Taliansko, Švédsko, Rakúsko, Fínsko a Cyprus. Bez nich je priemerná minimálna mzda v EÚ 925 euro, no priemerná mzda je takmer 2000 euro. Priemerná minimálna mzda sa tak v EÚ pohybuje na úrovni 47 percent priemernej mzdy. Aj z tohto pohľadu bude tento pomer na Slovensku nadpriemerný. Vyšší pomer minimálnej mzdy a priemernej mzdy bude iba v Portugalsku, Grécku a na Malte.

 

Ako sa vyvíjala „minimálka“ posledné roky

Od roku 2015 narástla minimálna mzda podľa dát európskej agentúry Eurofund najviac v Rumunsku (102 percent), Litve (70 percent) a Bulharsku (50 percent). Za toto obdobie narástla viac aj u susedov v Česku (36 percent) a Poľsku (31 percent). Na Slovensku narástla takmer o tretinu.