Ceny ropy zaznamenali v priebehu minulého týždňa, najmä v piatok, mierny rast, pričom cena Brentu sa dostala nad 58 USD za barel (159 litrov). Ceny posunuli nahor informácie o vývoji nezamestnanosti v USA, ktoré čiastočne zmiernili nervozitu trhov v dôsledku spomaľovania rastu svetovej ekonomiky. Za celý týždeň však ropa zaznamenala pokles cien o vyše 6 percentuálnych bodov.
Americké ministerstvo práce v piatok zverejnilo správu o vývoji na pracovnom trhu USA za september. Ako informovalo, v ekonomike vzniklo minulý mesiac 136-tisíc nových pracovných miest a miera nezamestnanosti klesla na 3,5 percenta. To je nové takmer 50-ročné minimum. Na tejto úrovni bola nezamestnanosť naposledy v decembri 1969.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri dosiahla 58,20 dolára (53,01 eura) za barel (1 barel = 159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI, s novembrovým kontraktom, zaznamenala 52,59 dolárov za barel.
Priškrtená ťažba
Minulý týždeň zverejnilo svoju štatistiku ťažby ropy Rusko. Produkcia zaznamenala minulý mesiac mierny pokles, no udržala sa nad kvótou, ktorú jej stanovila dohoda s krajinami združenými v karteli OPEC o znižovaní produkcie.
Ako v stredu uviedlo ruské ministerstvo energetiky, v septembri dosiahla produkcia ropy 11,25 milióna barelov denne. V auguste to bolo 11,29 milióna barelov denne.
Na základe dohody o znižovaní produkcie medzi štátmi OPEC a niekoľkými ďalšími krajinami, ktoré nie sú členmi ropného kartelu (celá skupina známa ako OPEC+), by Rusko malo svoju produkciu znížiť v porovnaní s októbrom 2018 o 228-tisíc barelov denne. Na základe prepočtov agentúry Reuters by tak Rusko malo ťažiť maximálne 11,17 až 11,18 milióna barelov/deň.
Podstatne výraznejšie klesla produkcia ropy v rámci OPEC, uvádza sa v prieskume agentúry Reuters. Dôvodom sú útoky na zariadenia saudskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco zo 14. septembra. Podľa odhadov Reuters dosiahla produkcia ropy v rámci OPEC minulý mesiac 28,9 milióna barelov denne. To je o 750-tisíc barelov/deň menej než v auguste a zároveň najmenej od roku 2011.
Minister Novak varuje
Hoci je momentálne ropy na trhu dosť, niektorí predstavitelia vyzývajú na ostražitosť.
„Ropné trhy sú obklopené „čiernymi labuťami“ - nepredvídanými udalosťami - a môžu vážne ovplyvniť situáciu na trhu,“ uviedol napríklad ruský minister energetiky, Alexander Novak, na ruskom energetickom týždni v Moskve, pri hodnotení vyhliadok na trhy s ropou.
„Vidíme viac alebo menej stabilné výkyvy ceny okolo 50 - 60 dolárov za barel. Zaznamenali sme nejaké ďalšie výkyvy v dôsledku útoku na zariadenia Aramco, ale šlo o krátke obdobie, takže vidíme určitú stabilitu. Avšak na trhu chýba stabilita ako taká,“ uviedol. „Skutočne cítime, že všade okolo nás lietajú čierne labute, nemôžeme ich vždy predvídať a môžu mať vážny dopad na situáciu na trhu,“ uviedol A. Novak na paneli, ktorého súčasťou bol aj jeho saudskoarabský náprotivok, princ Abdulaziz bin Salman.
Na začiatku týždňa cena ropy stagnovala. Brent sa na záver pondelkového obchodovania obchodovala za 58,44 dolárov za barel a WTI za 52,88 dolárov za barel. V utorok ceny ropy vzrástli. Príčinou bolo aj zdraženie ostatných priemyselných komodít. Nepokoje v Iraku a Ekvádore, v krajinách produkujúcich ropu, zároveň vyvolali obavy z prerušenia jej dodávok na trhy.
Zlato je istota
Ďalší z hlavných indikátorov sektoru služieb v USA minulý týždeň však bol výrazne nižší ako očakávania analytikov – index ISM pre nevýrobný sektor. Klesol na 52,6 bodu, hoci očakávanie bolo na úrovni 55 bodov. To bola najnižšia úroveň indexu za posledné tri roky. Pre mnohých je to signál, že americká ekonomika stráca dych a predsa len spomaľuje.
Na situáciu zareagovalo zlato prudkým rastom, kým americké indexy aj kurz dolára klesli. Zlato znovu prerazilo hranicu 1 500 dolárov za troyskú uncu. Na konci minulého týždňa sa obchodovalo v New Yorku na 1 510,20 dolárov za troyskú uncu.
K nárastu ceny zlata pomáha aj skutočnosť, že hlavné centrálne banky ohlásili ďalšie kroky svojej menovej politiky. Federálny rezervný systém USA v septembri znížil referenčnú úrokovú sadzbu pre jednodňové pôžičky na 1,75 až 2 percentá.
Prezident chicagského Fedu, Charles Evans, pre agentúru Bloomberg povedal, že sa obáva inflačného výhľadu, a že je otvorený ďalšiemu zníženiu sadzieb. Zdôraznil, že na najbližšej schôdzke Federálneho výboru pre voľný trh príde s otázkou, či po dvoch priamych zníženiach sadzieb nie je potrebná ešte akomodatívnejšia politika.
Európska centrálna banka tiež znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu vkladov na rekordné minimum -0,5 percenta a v tom istom mesiaci spustila veľký nový program nákupu dlhopisov.
V Japonsku, kde je cieľ krátkodobých úrokových mier už v zápornom pásme, Bank of Japan naznačila v októbri možnosť zmiernenia. „Budeme postupovať vzhľadom na zvyšujúce sa globálne riziká. Na budúci mesiac dôkladne preskúmame ekonomický a cenový vývoj, aby sme sa rozhodli, či politiku zmiernime,“ uviedol guvernér centrálnej banky Haruhiko Kuroda na tlačovej konferencii po septembrovom vyhlásení politiky BOJ.
Podľa analytikov sa centrálne banky teraz celkom oprávnene obávajú ďalšieho poklesu po tom, čo nedosiahli svoje inflačné ciele.